Úvod Stafylokok

Stafylokok

Zánětlivých onemocnění je mnoho, některá jsou odlišná, jiná mají podobné příznaky. Co je různorodé, jsou původci těchto onemocnění. Obecně se dají rozdělit na viry a bakterie. Ty se pak dále dělí na různé druhy a kmeny, takže diagnostikovat o jakou se konkrétně jedná nemoc a co ji způsobilo, je velmi obtížné.

 

Jedním z původců různých infekcí je bakterie stafylokokus.

 

Stafylokok, co to vlastně je?

Název stafylokok vychází z řeckého slova „staphyle“, což znamená hrozen a „kok“ jako kulatý. Takto byl pojmenován kvůli uspořádání, ve kterém je možné jej při mikroskopickém pozorování najít (kuličky bakterií v hroznu). Jde tedy o charakteristické uspořádání bakterií z rodu stafylokoků. Bakterie jsou grampozitivní, ale nevytváří spóry.

 

Rod stafylokoků je velmi početný, zahrnuje v současné době 31 známých druhů, z nichž většina je pro člověka neškodná. Přežívají na kůži a ve sliznicích, kde jsou součástí přirozené mikroflóry člověka nebo zvířat. Stafylokoky jsou mikroskopické nepohyblivé koky, které jsou poměrně odolné proti vlivům okolí (nízká i velmi vysoká teplota). Optimální teplota pro jejich množení je kolem 37°C.

 

Podle produkce koagulázy, enzymu, který mění fibrinogen na fibrin, se rod rozlišuje na dvě velké skupiny: koaguláza pozitivní a koaguláza negativní stafylokoky. Nejznámějšími a z pohledu možného vzniku nemocí nejzávažnějšími stafylokoky jsou:

  • Staphylococcus aureus
  • Staphylococcus epidermidis

Diskuse (43 komentářů)

Patrik, (05. 03. 2015 09:20) Reagovat
Pořád se mi vrací různé infekce, ale výtěry z krku už mě dělali. Znamená to, že tedy nemůžu mít stafylokoka, nebo musí přímo odebírat vzorek na stafylokoka, aby to odhalili? Řekli mi akorát, že je výtěr v pořádku, al ene na co všechno ho dělali.
Norris, (04. 04. 2015 16:49) Reagovat
I have been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts inn this sort of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site.Studying this information So i'm happy to convey that I have a very excellent uncanny feelking I discovered just what I needed.I most indubitably will make sure to do not fail to remember this web site and provides it a look regularly.Also visit my page - web page (Juli: http://61north.com/tag/asbestos-lawyers/)
Andrea, (04. 06. 2015 12:43) Reagovat
Nikdy jsem si neuvědomila, jak může být zbavování se stafylokoka náročné, i když jsem před tím o něm hodně slyšela. Je to někdy (alespoň v našem případě) na dlouho.
Isabelle, (15. 06. 2015 06:16) Reagovat
These are truly wonderful ideas in about blogging.You have touched some good factors here. Any way keep up wrinting.my web blog ... Make You Smile: http://Www.Makingusmile.net/
Rodrigo, (25. 07. 2015 04:40) Reagovat
I enjoy whhat you guys are usually up too. Suuch clever work and reporting!Keep up the fantastic works guys I've incorporated you guys to blogroll.Visit my homepage; Making You Smile: http://www.makingusmile.net,http://www.makingusmile.net/the-ultimate-list-of-career-limiting-moves/
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Stafylokok.cz
Kontakty