Úvod Zlatý stafylokok a nemoci

Zlatý stafylokok a nemoci

Zlatý stafylokok (odborně Staphylococcus aureus) může způsobit různá zánětlivá onemocnění krevního oběhu, kůže a dolních cest dýchacích. Ne příliš časté, ale známé jsou i záněty srdečního svalu nebo trávicího traktu způsobené tímto kokem.

Zlatý stafylokok je koaguláza pozitivní kok a oproti koaguláza negativním kokům (staphylococcus epidermis) může způsobovat velmi závažné zdravotní komplikace jako syndrom toxického šoku, stafylokokové enterotoxikózy, exfoliativní dermatitidy a kožní nekrotické infekce. Toto jsou však velmi ojedinělé případy a klinicky složité i pro odborníky, proto jsou zde zmiňovány jen okrajově.

 

Příčiny zánětů způsobené zlatým stafylokokem jsou podobné jako u ostatních patogenů, které způsobují infekce. Je třeba to chápat způsobem, že mikroflóra, která běžně přežívá na povrchu těla, na sliznicích a uvnitř systémových orgánů je za normálních okolností udržena v určité míře. Ta nezpůsobuje člověku žádné komplikace. Dalo by se říct, že mikroorganismy žijí s lidmi v jakési symbióze. Změna nastane, když je něčím narušen tzv. „normální stav“. Rizika k rozmnožení mikroorganismů způsobujících za určitých podmínek různá onemocnění jsou mnohem větší. Mezi nejčastější patří oslabení jinou nemocí, porušení sliznice či kůže, vystavení se nepříznivým vnějším či vnitřním podmínkám apod.

Zlatý stafylokok a jím způsobené infekce by nebyly takovým problémem, kdyby se tento kok nevyznačoval velkou odolností. Jeho schopnost vytvářet rezistence na různé léky, zejména z řady antibiotik, je pověstná. Mnohdy to připomíná nechvalně známý boj s větrnými mlýny. Čím rychleji vědci z oboru výzkumu léčiv vynalézají nové a účinnější druhy antibiotik, tím rychleji si na ně zlatý stafylokok (i ostatní druhy stafylokoků) zvykají a nereagují na léčbu tak, jak by bylo žádoucí.

Diskuse (209 komentářů)

(29. 04. 2010 19:08) Reagovat
Dobrý den,máím prosbu,muž má před reoperací kolene a byl mu objeven zlatý stafylolok.Je možné se podrobit operaci?Nebudou následky?Děkuji. Helena Platzová
(27. 08. 2010 13:07) Reagovat
Dobrý den, tatínkovi z předoperačního vyšetření zjistili, že má zlatého stafylokoka, chtěla jsem se zeptat, jelikož mu byla odebrána slezina asi před 2roky, zda je to pro něj ,,horší" než pro člověka, který slezinu má.. Předem moc děkuji za odpověď...
(20. 05. 2010 16:18) Reagovat
dobry den rada bych se zeptala jestli zlaty stafylokok je prenosny a jaka je doba leceni
(29. 06. 2010 06:52) Reagovat
Dobrý den,mám 32let zl.staf.nic nezabírá ani vankomycin v kapačkách ani vakcíny dělané se stěru už jsem měla dá se říct všechno čím víc antibiotik tím víc stafylokoka jsem do řezaná dopichaná a z ničený celý obličej. Lékaři o tom moc neví atak to je opravdu boj s větrnými mlýny.Když mě před 10 lety doktor nasadil stavu ta mě jediná zabrala ale pak ji naše sevapfarma přestala dělat.To jediné mě pomohlo jenom jsem to měla brat pořad a bylo po problému. Pak se vrátilo vše zpět mám oslabenou munitu atak je to čím dál horší.Ráda bych našla nějakého odborníka který se zajímá o tyto nemoci ale asi tady není byla bych podstoupila i ńějaké testovací injekce tak jsem z toho zoufalá. Kdyby někdo věděl jestli je tady někdo budu ráda.Držím všem pěsti ať se jim podaří vyléčit je to šílené s tím žít.
Zuzana, (24. 10. 2015 21:41) Reagovat
Ahoj, mám 30let a drtí mi obličej, bojuji půl roku, dochází mi, jak je krása pomíjivá :-( ... když nemusím, mezi lidi již nechodím. Teď se bojím o děti :-(Dokážeš si představit, jak s Tebou soucítím.
Viktor, (30. 11. 2015 16:36) Reagovat
lidi napiste mi a meil chvavik@centrum.cz mam totiz pocit ze o teto nemoci vim vic nez lekari,mam ji casto a nekolik let. naprosto vim, jak se stafylokok chova, reaguje na dalsi leky latky. proste o teto nemoci vim vse, muzu vam byt napomocen, navic pocit, ze v tom nejsem sam, mi doda sil. proto prosim piste. a kdybyste se stydeli, prosim vas spanek, nemastne jidlo a hlavne spoustu neslazene vody i 4 litry denne, toxiny se stela vyplavi moci, znamky zlepseni jsou viditelne jiz po nekolika hodinach. ozvete se viktor
(07. 08. 2010 08:40) Reagovat
dobrý den, vcera mi bylo na gynekologii řečeno, ze mam zlateho stafylokoka, kterého zjistili ze sterů z pochvy. dostala jsem antiibotika augmentin na tyden. mam z toho trochu obavy, jak ctu ty diskuze... :cry:
(22. 11. 2010 20:08) Reagovat
taky s tím už pár let bojuju :sad: obešej jsem kde co a stále se to vrací,akorát to ty antibiotika zpomalí- augmentin,azitrox,rovamycim a dalacim bez výsledku :oops: tak je na řadě vakcína.. vzhledem k tomu,že se mi to pustilo do obličeje a je to fakt něco šílenýho..... všem hodně zdaru,naděje umírá poslední....
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Stafylokok.cz
Kontakty