Úvod Stafylokok

Stafylokok

Zánětlivých onemocnění je mnoho, některá jsou odlišná, jiná mají podobné příznaky. Co je různorodé, jsou původci těchto onemocnění. Obecně se dají rozdělit na viry a bakterie. Ty se pak dále dělí na různé druhy a kmeny, takže diagnostikovat o jakou se konkrétně jedná nemoc a co ji způsobilo, je velmi obtížné.

 

Jedním z původců různých infekcí je bakterie stafylokokus.

 

Stafylokok, co to vlastně je?

Název stafylokok vychází z řeckého slova „staphyle“, což znamená hrozen a „kok“ jako kulatý. Takto byl pojmenován kvůli uspořádání, ve kterém je možné jej při mikroskopickém pozorování najít (kuličky bakterií v hroznu). Jde tedy o charakteristické uspořádání bakterií z rodu stafylokoků. Bakterie jsou grampozitivní, ale nevytváří spóry.

 

Rod stafylokoků je velmi početný, zahrnuje v současné době 31 známých druhů, z nichž většina je pro člověka neškodná. Přežívají na kůži a ve sliznicích, kde jsou součástí přirozené mikroflóry člověka nebo zvířat. Stafylokoky jsou mikroskopické nepohyblivé koky, které jsou poměrně odolné proti vlivům okolí (nízká i velmi vysoká teplota). Optimální teplota pro jejich množení je kolem 37°C.

 

Podle produkce koagulázy, enzymu, který mění fibrinogen na fibrin, se rod rozlišuje na dvě velké skupiny: koaguláza pozitivní a koaguláza negativní stafylokoky. Nejznámějšími a z pohledu možného vzniku nemocí nejzávažnějšími stafylokoky jsou:

  • Staphylococcus aureus
  • Staphylococcus epidermidis

Diskuse (43 komentářů)

(14. 08. 2010 09:47) Reagovat
je tomu mesíc co mam po výmeně inplantatu a dostaala jsem nečekaně infekci do jednoho z prs. je to velmi bolestiva infekce, ktera vam oslabí celý imunitní systém. pořad jsem jen spala a jedla prášky od bolesti. me prso bylo 2x větší než to druhé. skončila jsem v nemocnici, kde mi vysály skoro 500ml zlaté tekutiny z prsa. nepomohlo to a ja na druhy den skončila na operačním stole, kde mně opět musely otevřít a vše zevnitř vyčistit. jsem na ATB a budu ještě tak mesíc. jsem rada že to dopadlo takhle a ne huř. měla jsem štěstí, že mi tlak neprorval jizvu . to bych se mohla z inplantaty navždy rozloučit.jetlyže cítíte delší dobu unavu a oslabení organismu, vyhledjte pomoc lekaře a nečekejte než bude pozdě. nepřeji to nikomu, co jsem si rožila. neberte na lehkou váhu vaše zdraví, máte jenom jedno.
(22. 05. 2012 06:19) Reagovat
Ahoj, Já ted prožívám podobný osud jako ty, podstouila jsem zmenšení prsu a při tomto zákroku se nakazila zlatým stafylokokem, od operace prožívám doslova peklo. Nejdriv se tento bacil objevil v jednom prsu, kde mi bylo excizovano 500 ml hnisu, (atb nepomohla).Kdyz jsem byla propuštěna konečně z nemocnice, za 2 dny začalo zlobit prso druhé, se stejným závěrem, operace, excize 500 ml hnisu, stále jsem jeste v nemocnici, podstupuju znovu nitrožilní atb léčbu a nezbyde mi nez doufat, ze uz se to neobjeví. Ted se děsim toho, ze mam doma pul roční miminko a strašně se bojim, aby se to nepreneslo na nej, mininka jsou nejzranitelnejsi! Jsem v koncích, to ze mam zničena obe prsa vem čert, velikou bolest jsem pretrpela, akorát se bojim co bude dal!!
(15. 08. 2012 06:51) Reagovat
To je strašný. Přeji vám, abyste už měla vše zlé za sebou a hodně zdravíčka.
(12. 04. 2012 12:22) Reagovat
Máte pravdu, on dokud je člověk zdravý, tak si to často neuvědomuje a dneska se lidem nechcce chodit k lékařům. Já se kolikrát nedivím, když vidím, jak zdravotnictví vypadá. Na druhou stranu zdraví je nejdůležitější.
(16. 04. 2012 09:32) Reagovat
Stafylokok dokáže znepříjemnit život...To je fakt. Už jsme ho taky měli v rodině.
(18. 04. 2012 13:59) Reagovat
Už nikdy víc...
(30. 05. 2012 03:56) Reagovat
Už také mám zkušenost. Dřív jsem o existenci stafylokoka neměla ani páru. Za to teď si ho budu pamatovat.
(08. 06. 2012 11:43) Reagovat
Ahojte,dnes jsme byli u paní doktorky a s naší osmiletou dcerkou a bylo nám oznámeno že má stafylokok...Udělal se jí na nosánku boláček o velikosti špendlíkové hlavičky a ten se jí rozlez po celém nasánku...Při pohledu na ni jsem měla pocit že se jí rozpadá kůže,a tak jsem vyhledala p.doktorku,ale nic moc mi o tom neřekla přišlo mi že se mé dcery dokonce i štití...Nebylo mi to příjemné...A tak hledám rady přes internet jak dceři pomoct je s toho taky neštastná chodí do druhé třídy a není ji příjemné kdž musí uhýbat pohledům svých spolužáků....Poradít mi někdo co by nám mohlo nejvíce pomoct... Děkuji
(02. 11. 2012 07:41) Reagovat
Ahojte,moc vám neporadím ohledně stafylokoka. Jako dítě jsem ho sice měla, ale to už si nepamatuji. Jen co se týče doktorky.. změňte ji. To, co popisujete, že jste měla pocit, jakoby se doktorka vašeho dítka štítila, jsem měla také u svého kožního lékaře. Přišlo mi, že když jsem měla ekzém, tak se na to koukal jakoby zdálky - nepříjemný pocit. Pak mi kamarádka doporučila jiného kožního lékaře a jsem s ním spokojená.
(03. 12. 2013 09:10) Reagovat
Lékaři jsou různí, stejně jako lidé v jakékoliv jiné profesi. Já musím zaklepat, mám docela na lékaře štěstí. Jen praktickou lékařku dítěte jsem jednou měnila, ale to už je řadu let zpátky.
(11. 02. 2014 11:00) Reagovat
Já jsem také měnila svou praktickou lékařku a jinak se snažím lékařům co nejvíce vyhýbat, naštěstí jsem neměla zatím žádné vážnější zdravotní problémy, takže mám s doktory jen minimální zkušenosti.
Zdeněk, (28. 11. 2014 07:56) Reagovat
Vybrat si dobrého lékaře je někdy kumšt, už jen o to, že mu svěřujeme to nejcennější, co máme. Ve velkých městech to jde, ale horší je, když někdo žije na malém městě a nemá tu možnost výběru, protože jiný odborník je daleko. Za sebe ale musím říct, že jsem měl na doktory vždy štěstí, ale z některých příběhů, co jsem slyšel, mě mrazí.
Jana, (21. 04. 2018 18:19) Reagovat
Já mám 14 měsíců boláky a jakoby modřiny na zádech a téměř po lokty. Dva měsíce po objevení jsem šla k obvoďákovi - prý alergie, dostala jsem mast - žádné zlepšení. Po dalších cca 2 měsících jsem šla na kožní, doktorka ani nevstala ze židle a řekla, jestli jsem v poslední době neměla nějaký stres - silnější mastička s kortikoidy. Nic nepomohlo a pomalu se zhoršovalo. Tak jsem to nechala. Před měsícem jsem šla zase k obvoďákovi, udělala jsem si stěr z těch boláků a výsledek - zlatý stafylokok. Dostala jsem antb na tři týdny, prý to bude nějaký měsíc trvat. Pomohl mi na boláky arganový olej, kterým jsem si mazala místa, na která jsem dostala. Tak uvidíme. Jo, ten boláček v nose mám, na ORL ho viděla, konstatovala, že tam je, ale na mé konstatování, že již několik měsíců, nereagovala. Tak uvidíme.
(30. 01. 2014 20:54) Reagovat
V rodině máme zlat stafylokoka může se nakazit zbytek rodiny a jak?? A děti 3 a 5 let:děkuji
Oliva, (05. 02. 2015 21:32) Reagovat
Hey there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren't loading correctly. I'm not sure why buut I think its a linking issue.I've tried it in two different web browsers and both show the same outcome.Also visit mmy web page; web site (Alexandria: http://swag.com)
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Stafylokok.cz
Kontakty