Úvod Stafylokok a rizikové skupiny lidí

Stafylokok a rizikové skupiny lidí

Existují rizikové skupiny lidí, které mají mnohem blíž k tomu, aby u nich propukly stafylokokové infekce.

  • Zanedbaní lidé s nedostatečnou hygienou. Mezi tyto lidi mohou patřit staří lidé, bezdomovci nebo lidé, kteří žijí ve špatných sociálních podmínkách. Pokud člověk dodržuje hygienická pravidla, má větší naději se pravidelně zbavovat nechtěných mikroorganismů, kteří ulpívají na kůži a na sliznicích. U zanedbaných lidí se však stává, že se paraziti současně s různými bakteriemi doslova perou o jeho tělo. Není divu. V podstatě jim nic nestojí v cestě. Tito lidé zanedbávají nejen hygienu, ale i lékařskou péči a tak mohou být sami oběťmi nebo přenašeči infekcí.
  • Staří lidé a děti. Jsou to skupiny lidí, kteří mohou mít sníženou imunitu a tak snáze podlehnou různým infekcím. U některých starých lidí se přidává i kombinace nedostatečné hygieny a vliv jiných nemocí. Proto u léčby těchto skupin je zapotřebí mnohem víc ostražitosti.
  • Diabetici. Tito lidé mají tak trochu smůlu, z důvodu jejich nemoci se rány na kůži mnohem hůř hojí a mohou být častěji zkomplikovány infekcí. Jedná se např. o bércové vředy apod. Je mnohem víc nemocí (např. ledvinná nedostatečnost), které zhoršují schopnost obrany proti bakteriálním infekcím.
  • Alergici. Mezi nejrizikovější skupinu alergiků, kterým může infekce stafylokoka velmi znepříjemnit život jsou jedinci trpící atopickým ekzémem (tzv.atopici). Jejich pokožka je narušená a není schopna vytvořit dostatečnou bariéru pro vniknutí infekce. Výzkumem bylo prokázáno, že atopici mají na kůži mnohem vyšší koncentraci zlatého stafylokoka, který je dráždí svými produkty a při poškození jejich kůže, např. škrábáním, jim způsobuje časté a hnisavé infekční komplikace. Souvisí to i s jinak nastavenou obranyschopností jejich pokožky.
  • Lidé upoutaní na lůžko. Jde o dlouhodobě nemocné, případně nepohyblivé osoby, u kterých se těžko dodržuje správná hygiena, mývají sníženou obranyschopnost a hlavně jim hrozí různé proleženiny, které napadají nejen kůži, ale pronikají hlouběji do tkání. Tyto proleženiny (dekubity) jsou často komplikovány různými infekcemi.
  • Narkomani. Bylo prokázáno, že osoby požívající intravenózně drogy, jsou mnohem víc ohroženy infekcí.

Výčet rizikových skupin je obecný a jistě nezahrnuje všechny možné varianty. Skutečností je, že lidé s oslabenou imunitou, s narušenou obrannou bariérou kůže (kyselý povlak na pokožce) a jedinci s nějakými traumaty kůže jsou náchylnější k proniknutí stafylokokové infekce. Je tomu tak i při různých operativních úkonech.


Diskuse (6 komentářů)

(16. 02. 2012 07:31) Reagovat
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda rizikovou skupinou jsou těhotné ženy. Jak tento vir může ovlivnit plod, a když už se začne s léčbou antibiotiky jestli to škodí? Já mám konkrétně zlatého stafylokoka v nose a předepsali mi kapky do nosu Pamycon a mastičku BActroban - jsem v 18 týdnu těhotenství. Ráda bych věděla na čem jsem. Není mi moc příjemné jak v sobě mít tento vir, tak léčit se antibiotiky v mém stavu. Mám dost rozpolcené pocity.Předem děkuji za odpověď. Lenka
(20. 08. 2012 07:01) Reagovat
Je stafylokok nakažlivý i třeba, když se po někoho napiju ze skleničky? Mám dobrou imunitu, ale tím to asi není ovlivněné že?
(03. 07. 2013 13:03) Reagovat
Já sice nevím, jestli se můžete ze skleničky nakazit stafylokokem, ale nedoporučuje po někom pít. Od té doby, co jsem se napila po člověku, který pak onemocněl mononukleózou si na to dávám velký pozor.
(01. 08. 2013 12:49) Reagovat
Pít ze skleničky po někom cizím je asi hloupost a tolik příležitostí zase k tomu není, ale Anča spíš myslí asi, když je u někoho podezření ve společné domácnosti. To se hůř ovlivňuje...
olina, (07. 03. 2015 09:52) Reagovat
dobry den uz tyden mam stafylokoka v uchu nose oku a krku na orl jsem dostala kapky a masticku TOBREX LA beru to tyden vubec se to nelepsi ale zhorsuje zacal se mi tvorit hlen v krku nejhorsi je to v noci kdyz lezim jsem 10 mesicu po operaci TEP kycle bojim se aby se mi to nedostalo dal do tela muzete mi poradit jak to lecit? diky-OLINA
Zuzana, (08. 03. 2015 07:20) Reagovat
myslím,že byste měla být přeléčena ATB celkově,protože krví se Staf. mohou dostat i na vaši totální endoprotézu.Je podobné jako ,kdybyste měla umělou chlopeň.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Stafylokok.cz
Kontakty