Úvod Stafylokok a příklady konkrétních nemocí

Stafylokok a příklady konkrétních nemocí

Stafylokokokové bakterie jsou součástí bakteriální mikroflóry kůže a sliznic (hlavně nosohltanové). Mohou za určitých podmínek vyvolat hnisání v ráně, na kůži, ale způsobit i těžké infekce. Mezi známé infekce patří:

  • Zánět potních žláz. Lokalizace takového zánětu je většinou v podpažní jamce, ojediněle v třísle. Podmínkou k vytvoření je místo s velkou potivostí, vystavené mechanickému dráždění. Vznikne zánětlivé ložisko, které se zkapalní a po odborném naříznutí nebo samovolném prasknutí vytéká ven. Léčí se klidem a antibiotiky.
  • Ječné zrno. Jde o ucpání mazové žlázky na úpatí řas. To vytvoří podmínky k množení bakterií, většinou z rodu stafylokoků. V blízkosti oka se utvoří malé zánětlivé ložisko (podobné zrnu ječmene), které se plní hnisem. Po pár dnech samo praská a vytéká. Léčba není prakticky žádná, onemocnění se samo hojí, případně se doporučují výplachy borovou vodou či antiseptické kapky do oka.
  • Folikulitidu. Jde o zánět vlasového váčku a vývodu mazových žláz. Hnisavý pupínek se vytvoří v ochlupené části těla, ve vlasech nebo vousech. Po vypadnutí příslušného vlasu se sám rychle vyhojí. Léčba se doporučuje jen při masivnějším poškození.
  • Furunkl. Jeho původcem je rovněž stafylokok a lze se s ním setkat opět v ochlupených částech těla. Od folikulu se liší rozsáhlejší zánětlivou reakcí. Vytvoří tzv. čep, od kterého se zánět šíří do okolí. Po odstranění čepu a výtoku hnisu se sám vyhojí. Výjimečně se rozšíří do okolí (při špatné hygieně, mačkáním nebo škrábáním) a může vytvořit ložisko o více čepech (furunklech), které splývají v tzv. karbunkl. Zde už je zapotřebí zásahu odborného lékaře, který zanícené místo doporučí lokální aplikaci suspenzí nebo antibakteriálních mastí.
  • Zánět kůže (vřed). Místo na kůži se červeně zanítí, na povrchu lze vidět hnisavý čep (někdy i víc). Vřed i okolí jsou bolestivé, mohou se objevit i jiné příznaky zánětu (schvácenost, horečka). Doporučuje se chirurgické odstranění a aplikace antibiotik, buď lokálně nebo celkově.

Stafylokokové bakterie mohou způsobit i závažnější infekce, pokud při své invazi napadnou svaly, klouby nebo kosti. Jde většinou o artritidu, ostemyolitidu a některé jiné záněty svalů a kloubů.

Mezi nejzávažnější stafylokokové infekce patří:

  • Zánět srdečního svalu. Srdeční sval je napadán stafylokokovou infekcí. Stává se tak většinou při neúspěšné či zanedbané léčbě běžných zánětů. Například kdy nemocný tzv. „přechází“ nemoci, nebo když jsou bakterie na podávané antibiotika rezistentní (odolné).
  • Zápal plic (stafylokoková pneumonie). Většinou se naváže jako druhotné onemocnění na uplynulé prodělání chřipky. Nemocnému se vrací předchozí příznaky např. zimnice, horečka, schvácenost. K tomu se přidává bolest na plicích, ztížené dýchání, které se projeví povrchním a zrychleným dechem. Onemocnění se může zkomplikovat vytvořením výpotku do pohrudnice. Léčba probíhá u vážnějších případů při hospitalizaci pacienta. Provádí se podrobné laboratorní testy a kultivace, kde se zjišťuje možnost optimální medikace. Někdy je nutné provést drenáž k odstranění výpotku. Nemoc je velmi vážná a může způsobit septický šok.
  • Celková sepse. Otrava organismu, která vzniká na základě rozsáhlé infekce, na kterou nezabírají dostupné léky. Je to život ohrožující stav.

Diskuse (26 komentářů)

(27. 10. 2012 16:26) Reagovat
Dobrý den,zkoukám tady článek celý den a nedaří se mi zjistit, co potřebuji vědět. Moje 6letá dcera má zlatého stafylokoka na kůži-ve vlasech, na obličeji,krk a to asi v takové míře,že si ji kožař fotil pro lékařské účely, že to ještě neviděl.Dostala ATB mast a já o ni pečuji.Jenže mě z ničeho nic skolila "chřipka" a jak zde čtu, stafylokok je i ve formě jakési chřipky. Prosím, poraďte mi někdo, je možné, že bych to od ní chytila a u mě se to projevilo jinou formou než tou, jakou má dcerka? Děkuji moc za odpovědi :)
(18. 11. 2013 05:42) Reagovat
Dobrý den,mé 2 leté sestře byl diagnostikován zlatý stafylokok. Po prvé se jí projevil, když jí bylo teprve půl roku. Doktorka nám řekla, že se jedná o novorozeneckou nemoc, kterou mohla dostat v porodnici. Nejprve měla pořád rýmu, později, jak i sama paní doktorka řeka, že stafylokok "přestěhoval" do krku. Měsíc co měsíc dostává antibiotika na angínu a trpí na vysoké horečky, ze kterých po 1. roce měla fibrelační křeče, takže po této zkušenosti bere i diazepam. Před 14 dny měla opět antibiotika. horečky zmizely, ale jen do té doby, než jí klesla hladina antibiotik, takže po čtvrteční kontrole u dr., dostala v pátek další antibiotika. Dnes je to čtvrtý den, co je bere a stále je v horečkách... Paní doktorka nám řekla, že "ten jen tak nechcípne".. Cpe do sebe antibiotika, téměř v kuse, celoročně. Pokud máte někdo nějakou zkušenost, prosíme Vás o rady, jak nad tím hnusem zvítezit.. Děkuji
(22. 11. 2013 12:27) Reagovat
Po pečlivém googlení začínám boj. Nasazuji rovnou nejtěžší přírodní kalibry: výtažek z medvědího česneku + výluh z Lichořeřišnice větší (oboje z lékárny)! A hodlám si dělat dost často klasickou domácí česnečku. Toto hodlám vydržet tři měsíce. :lol: O průběhu léčby budu informovat.P.S. na podkožní vřed dávám višňák
(05. 03. 2014 13:39) Reagovat
Také při různých obtížích dávám přednost přírodní léčbě. Tak dejte informaci, jak se vám s léčbou vede. nevím, jestli zrovna stafylokok se dá vyléčit přírodně, ale každopádně vám držím palce.
Marie, (04. 08. 2014 12:22) Reagovat
Já myslím, že se přírodně vyléčit nedá. Jde o bakterie, takž je třeba je zničit opravdu léky. Přírodní léčba je určitě v mnohém dobrá, ale s bakteriemi si neporadí.
Hynek, (01. 09. 2014 14:22) Reagovat
Souhlas, také bych přírodní léčbu nepřeceňoval. Já obecně nejsem její velkým fandou, ale i ti, kteří jsou, by si měli uvědomit, že některé léky mají svůj nezastupitelný význam. Právě proto šla věda dopředu a ty léky existují. Tím samozřejmě nechci říct, že by měli lidé brát léky na všechno. Mnozí je nadužívají.
Romana, (01. 10. 2014 11:43) Reagovat
Já byla také skeptická k bylinkám a alternativní medicíně, ale pak jsem změnila názor. Zavedla jsem bylinky a i mám pozitivní zkušenost s homeopatiky, ale pokud se objeví něco vážnějšího, rozhodně si nehraju na to, že všechno zvládnu bylinkami a jdu hned k doktoru. Chce to zkoušet i něco jiného než prášky, ale s rozumem.
Alice, (02. 02. 2015 07:57) Reagovat
Přesně tak. Nesnáším takové to odmítání lékařské vědy za každou cenu a bezmezné důvěřování bylinkám a alternativní léčbě. Medicína je vyspělá a vyvíjela se právě proto, aby řešila problémy, které do té doby byly neřešitelné. Na druhou stranu je fakt, že nadměrné užívání prášku také nic dobrého nepřináší.
anonym, (04. 03. 2015 14:25) Reagovat
Tak mi zjistili na ctyri krizky zlateho stafylokoka.asi pred tremi lety, lecili to antibiotiky a stale se mi to vraci. Muzou s tim souviset i nevolnosti, bolesti hlavy a i to ze nam nejde mít asi dva roky miminko?
terez, (03. 07. 2015 09:26) Reagovat
jak se má má správně léčit stafylokok - an tibiotika nebo přírodní bylinky, kapky, homeopatika, příznaky stafylokoka - jak poznám sama bez lékaře?se s 100% jistotou stafyla,
Katka, (19. 11. 2015 06:54) Reagovat
Já myslím, že to nemůžete se stoprocentní jistotou poznat bez laboratorního vyšetření. Lékařské vyšetření je tak nutné. A taky myslím, že jsou třeba antibiotika na jeho léčbu. Nevím, jsetli jsou možné nějaké alternativní cesty v tomto případě.
Věrka, (29. 12. 2015 12:38) Reagovat
Já bych se asi v tomto případě přikláněla k léčbě klasickou medicínou. Nevím, jestli by pomohla nějaká přírodní léčba...Ale je fakt, ,že zase takové zkušenosti s ní nemám.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Stafylokok.cz
Kontakty