Úvod Jiné druhy stafylokoka

Jiné druhy stafylokoka

Jak už bylo uvedeno druhů stafylokoka je mnoho. Kromě nejznámějšího zlatého stafylokoka je pro člověka nepříznivý:

  • Staphylococcus epidermis. Tento druh koaguláza negativních koků je hrozbou pro všechna nemocniční a jim podobná zařízení. Způsobuje komplikace při chirurgických operacích, léčbě dlouhodobě nemocných, ale i lidem, kteří jsou odkázáni na dialýzu (připojení k umělé ledvině). Snad největší problémy způsobují tyto koky v tzv. implantologii. Usazují se totiž za určitých podmínek na implantátech (např. na povrchu umělého kloubu a jiných protetických pomůckách) a vytvoří slizký povlak, který vzdoruje jakýmkoliv antibiotikům. U člověka, kterému byl implantát voperován způsobí v lepším případě zánět, v horším sepsi (otravu). V takovém případě se musí implantát ihned vyndat, popřípadě vyměnit. Problém může nastat i u umělých chlopní nebo cévních katétrů. Kromě sepse může stafylokok způsobit i endokarditidu.
  • Staphylococcus saprophyticus. Tento druh stafylokoka může u mladých žen způsobit infekce močových cest. Většinou se dá celkem dobře léčit močovými chemoterapeutiky.

 

Stafylokok a možný přenos.

 Stafylokok se dá přenést

  • Vzduchem. Podobně jako jiné kapénkové infekce.
  • Dotykem. Znamená to bližším kontaktem s infekcí či infikovanou osobou. V zaschlém hnisu může např. přežívat i několik týdnů.
  • Autoinfekcí. Pokud má jedinec na sobě přežívající bakterie a dojde například k narušení kůže, může dojít k infekci.
  • Vodou, aerosolem.

Diskuse (18 komentářů)

Andy, (17. 12. 2016 13:06) Reagovat
Dle lekare mam vlasovou folikulitidu, tedy stafylokoka. Testy zadne nedelal, dal mi atb Sofilex nejprve na 7 dni a jelikoz to nebylo plne vyhojene, tak pokracuji jeste dalsich 5 dni. Nevim, jestli to s tim souvisi, ale delaji se mi na hlave, zejmena v obliceji, takove dost bolestive bulky, ne uhriky. Pri stlaceni docela pekelne boli, ale vetsinou se do par dni samy vstrebaji. Vymacknout se nedaji, coz u uhru jinak pomaha. Mate nekdo podobnou zkusenost? Nikdy jsem nic podobneho nemela, doufam, ze to atb prelecim a snad se te hruzy zbavim. Diky za info.
Jirka, (07. 11. 2017 22:23) Reagovat
Ahoj, mam podobný případ.. byla mi udělané testy, poslané na hostologii, zjištěn stafylokok epidermidis... na hlave se mi delaji britský, tvrdé, blestive.. bohuzel hnisave. V teto oblasti mi vypadaly vlasy, takze vypadam jak kreten. Udělaná kultivace( citlivost na atb) nasazeny vysoké dávky) pul roku klid, ted to mam znova.:( uz nevim, co s tim... jak jste prosim dopadla vy?
Adam, (12. 07. 2018 02:21) Reagovat
Mám úplně stejný problém. Folikulitida způsobená stafylokokem trvající již druhý rok. Z antibiotik jsem bral Ciplox 500 deset dní, bez úspěchu. Dále jsem bral Doxybene 2 měsíce, bez úspěchu. Z přírodních léčebných prostředků jsem prošel jablečným octem, cibulí, česnekem, grepem, aloe vera a momentálně zkouším každodenní koupání v moři. Vše bez 100% úspěchu. Pokud se někdo dokázal kdy zbavit stafylokokové be.tie na 100% prosím o kontaktování.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Stafylokok.cz
Kontakty