Úvod Stafylokok a příklady konkrétních nemocí

Stafylokok a příklady konkrétních nemocí

Stafylokokokové bakterie jsou součástí bakteriální mikroflóry kůže a sliznic (hlavně nosohltanové). Mohou za určitých podmínek vyvolat hnisání v ráně, na kůži, ale způsobit i těžké infekce. Mezi známé infekce patří:

  • Zánět potních žláz. Lokalizace takového zánětu je většinou v podpažní jamce, ojediněle v třísle. Podmínkou k vytvoření je místo s velkou potivostí, vystavené mechanickému dráždění. Vznikne zánětlivé ložisko, které se zkapalní a po odborném naříznutí nebo samovolném prasknutí vytéká ven. Léčí se klidem a antibiotiky.
  • Ječné zrno. Jde o ucpání mazové žlázky na úpatí řas. To vytvoří podmínky k množení bakterií, většinou z rodu stafylokoků. V blízkosti oka se utvoří malé zánětlivé ložisko (podobné zrnu ječmene), které se plní hnisem. Po pár dnech samo praská a vytéká. Léčba není prakticky žádná, onemocnění se samo hojí, případně se doporučují výplachy borovou vodou či antiseptické kapky do oka.
  • Folikulitidu. Jde o zánět vlasového váčku a vývodu mazových žláz. Hnisavý pupínek se vytvoří v ochlupené části těla, ve vlasech nebo vousech. Po vypadnutí příslušného vlasu se sám rychle vyhojí. Léčba se doporučuje jen při masivnějším poškození.
  • Furunkl. Jeho původcem je rovněž stafylokok a lze se s ním setkat opět v ochlupených částech těla. Od folikulu se liší rozsáhlejší zánětlivou reakcí. Vytvoří tzv. čep, od kterého se zánět šíří do okolí. Po odstranění čepu a výtoku hnisu se sám vyhojí. Výjimečně se rozšíří do okolí (při špatné hygieně, mačkáním nebo škrábáním) a může vytvořit ložisko o více čepech (furunklech), které splývají v tzv. karbunkl. Zde už je zapotřebí zásahu odborného lékaře, který zanícené místo doporučí lokální aplikaci suspenzí nebo antibakteriálních mastí.
  • Zánět kůže (vřed). Místo na kůži se červeně zanítí, na povrchu lze vidět hnisavý čep (někdy i víc). Vřed i okolí jsou bolestivé, mohou se objevit i jiné příznaky zánětu (schvácenost, horečka). Doporučuje se chirurgické odstranění a aplikace antibiotik, buď lokálně nebo celkově.

Stafylokokové bakterie mohou způsobit i závažnější infekce, pokud při své invazi napadnou svaly, klouby nebo kosti. Jde většinou o artritidu, ostemyolitidu a některé jiné záněty svalů a kloubů.

Mezi nejzávažnější stafylokokové infekce patří:

  • Zánět srdečního svalu. Srdeční sval je napadán stafylokokovou infekcí. Stává se tak většinou při neúspěšné či zanedbané léčbě běžných zánětů. Například kdy nemocný tzv. „přechází“ nemoci, nebo když jsou bakterie na podávané antibiotika rezistentní (odolné).
  • Zápal plic (stafylokoková pneumonie). Většinou se naváže jako druhotné onemocnění na uplynulé prodělání chřipky. Nemocnému se vrací předchozí příznaky např. zimnice, horečka, schvácenost. K tomu se přidává bolest na plicích, ztížené dýchání, které se projeví povrchním a zrychleným dechem. Onemocnění se může zkomplikovat vytvořením výpotku do pohrudnice. Léčba probíhá u vážnějších případů při hospitalizaci pacienta. Provádí se podrobné laboratorní testy a kultivace, kde se zjišťuje možnost optimální medikace. Někdy je nutné provést drenáž k odstranění výpotku. Nemoc je velmi vážná a může způsobit septický šok.
  • Celková sepse. Otrava organismu, která vzniká na základě rozsáhlé infekce, na kterou nezabírají dostupné léky. Je to život ohrožující stav.

Diskuse (26 komentářů)

Tania, (22. 02. 2016 21:41) Reagovat
Perhaps samson the scorch trials pdf finds this disturbing – privacy is not very. The pursuit of the loney for £11.My admired homepage; the scorch trials audiobook free: https://docs.google.com/document/d/1WOUuNtHcwS3H_T3htz3WH1zJHCVscgu7o5b8yREqlgk/edit
Lauri, (30. 05. 2016 17:40) Reagovat
Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your further write ups thanks once again.My weblog ... AlexisPPurce: http://jeffslough.info/item.php?id=94&mode=1
Anna, (03. 06. 2016 08:25) Reagovat
Dá se stafylokok "chytnou" jen když jsem s někým v místnosti, kdo ho má? A je nějaký problém, když je žena těhotná? Může to nějak ohrozit rané těhotenství? Díky za případné zkušenosti.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Stafylokok.cz
Kontakty