Úvod Stafylokok a příklady konkrétních nemocí

Stafylokok a příklady konkrétních nemocí

Stafylokokokové bakterie jsou součástí bakteriální mikroflóry kůže a sliznic (hlavně nosohltanové). Mohou za určitých podmínek vyvolat hnisání v ráně, na kůži, ale způsobit i těžké infekce. Mezi známé infekce patří:

  • Zánět potních žláz. Lokalizace takového zánětu je většinou v podpažní jamce, ojediněle v třísle. Podmínkou k vytvoření je místo s velkou potivostí, vystavené mechanickému dráždění. Vznikne zánětlivé ložisko, které se zkapalní a po odborném naříznutí nebo samovolném prasknutí vytéká ven. Léčí se klidem a antibiotiky.
  • Ječné zrno. Jde o ucpání mazové žlázky na úpatí řas. To vytvoří podmínky k množení bakterií, většinou z rodu stafylokoků. V blízkosti oka se utvoří malé zánětlivé ložisko (podobné zrnu ječmene), které se plní hnisem. Po pár dnech samo praská a vytéká. Léčba není prakticky žádná, onemocnění se samo hojí, případně se doporučují výplachy borovou vodou či antiseptické kapky do oka.
  • Folikulitidu. Jde o zánět vlasového váčku a vývodu mazových žláz. Hnisavý pupínek se vytvoří v ochlupené části těla, ve vlasech nebo vousech. Po vypadnutí příslušného vlasu se sám rychle vyhojí. Léčba se doporučuje jen při masivnějším poškození.
  • Furunkl. Jeho původcem je rovněž stafylokok a lze se s ním setkat opět v ochlupených částech těla. Od folikulu se liší rozsáhlejší zánětlivou reakcí. Vytvoří tzv. čep, od kterého se zánět šíří do okolí. Po odstranění čepu a výtoku hnisu se sám vyhojí. Výjimečně se rozšíří do okolí (při špatné hygieně, mačkáním nebo škrábáním) a může vytvořit ložisko o více čepech (furunklech), které splývají v tzv. karbunkl. Zde už je zapotřebí zásahu odborného lékaře, který zanícené místo doporučí lokální aplikaci suspenzí nebo antibakteriálních mastí.
  • Zánět kůže (vřed). Místo na kůži se červeně zanítí, na povrchu lze vidět hnisavý čep (někdy i víc). Vřed i okolí jsou bolestivé, mohou se objevit i jiné příznaky zánětu (schvácenost, horečka). Doporučuje se chirurgické odstranění a aplikace antibiotik, buď lokálně nebo celkově.

Stafylokokové bakterie mohou způsobit i závažnější infekce, pokud při své invazi napadnou svaly, klouby nebo kosti. Jde většinou o artritidu, ostemyolitidu a některé jiné záněty svalů a kloubů.

Mezi nejzávažnější stafylokokové infekce patří:

  • Zánět srdečního svalu. Srdeční sval je napadán stafylokokovou infekcí. Stává se tak většinou při neúspěšné či zanedbané léčbě běžných zánětů. Například kdy nemocný tzv. „přechází“ nemoci, nebo když jsou bakterie na podávané antibiotika rezistentní (odolné).
  • Zápal plic (stafylokoková pneumonie). Většinou se naváže jako druhotné onemocnění na uplynulé prodělání chřipky. Nemocnému se vrací předchozí příznaky např. zimnice, horečka, schvácenost. K tomu se přidává bolest na plicích, ztížené dýchání, které se projeví povrchním a zrychleným dechem. Onemocnění se může zkomplikovat vytvořením výpotku do pohrudnice. Léčba probíhá u vážnějších případů při hospitalizaci pacienta. Provádí se podrobné laboratorní testy a kultivace, kde se zjišťuje možnost optimální medikace. Někdy je nutné provést drenáž k odstranění výpotku. Nemoc je velmi vážná a může způsobit septický šok.
  • Celková sepse. Otrava organismu, která vzniká na základě rozsáhlé infekce, na kterou nezabírají dostupné léky. Je to život ohrožující stav.

Diskuse (26 komentářů)

(08. 11. 2010 15:03) Reagovat
Pročetla vše o zlatém stafylokokovi, který mně byl nalezen, při potížích s dýcháním a neustálým kašlem,i 9měs. v roce. Moje praktická lékařka mě stále léčila na kašel, bolení v krku, časté virozy, v chřipkovém období od listopadu do jara chřipky, toto vše vedlo k neustále většímu kašli. Po 5-ti letech těchto potíží mě odeslala k plicnímu lékaři. Nyní jsem již léčena jinak, mám průduškové astma, beru nádechové léky proti zánětům a roztažení průdušek 2x denně. Je to lepší, ale výše popsané nemoci se mi nevyhýbají, ale jsou méně časté. Po 3 letech léčení na plicním, kde mně dělají pravidelný rtg plic, zkoušku dýchání - SPIRO, se objevila bolest v pravé části hrudi a zjištěn v pravém laloku opouzdřený nádor, naplněný tekutinou, je velikosti 5cm kola, není prý zhoubný, dělali biopsii plic. Mám dotaz, jestli se na nádoru v plíci nemůže podílet i zlatý stafylokok? V mládí jsem přecházela chřipky, ve 24 letech po veliké angíně - 40,5st.C horečce, vytrženy mandle s čepy. Díky za odpoved´!
(16. 06. 2011 19:10) Reagovat
mam 40 rokov a v 25 mi zistili stafylokoka. Od tej doby mam kopec problemov ciuz vyrazky alebo sa mi niekde na tele vytvori hnisave lozisko, ba dokonca mi zacal hnis vytekat aj s prsnika. Prosim poradte mi ako sa mam styfylokoka zbavit. Mam ho v krvi. Ďakujem.
(13. 03. 2012 15:48) Reagovat
A lékaři se vám nesnažili stafylokoka léčit? Někdy to sice může být obtížné, ale tak alespoň nějakou léčbu by měli nasadit. Zkuste si najít jiného odborníka.
(29. 03. 2012 11:21) Reagovat
dobry den mam takovy problem jiz mesic se mi v podpazni jamce dela hnisave bolestive lozisko lekar mi to vzdy rozrizne vymackne a necha to byt uz 3 krat se mi to behe mesice vratilo ted se mi delaji dve bolestive bulky i pres to ze to posledni mi rozrizl a nemam to jeste zahojene mam 5 mes dite ktere kojim a proto mi lekar nechce napsat antibiotika prosim poradte mi jestli mam jit k jinemu lekari bojim se ze mam stafilokoka dekuji
(20. 04. 2012 14:25) Reagovat
A lékař vám neřekl, čím je to způsobené, nebo co to je?
(25. 05. 2012 09:37) Reagovat
Achjo, pořád si asi pletu stafylokoka a sterptokoka. jaký je v nich rozdíl?
(06. 09. 2012 06:06) Reagovat
Jsou to dvě rozdílné bakterie. Každá způsobuje jiné problémy, ale přesně je také nedokážu identifikovat. Je vím, že jsem v dětství měla streptokoka. Našli mě ho na základu výtěru z krku. NIjak zvlášť se u mě neprojevoval, ale musela jsem na něj brát antibiotika.
(09. 01. 2013 08:33) Reagovat
To je fakt, mě při nějakém vyšetření také zjistili v dětství streptokoka a brala jsem kvůli tomu antibiotika, aniž by se tato bakterie u mě jakkoliv projevovala. Ani nevím, co všechno může způsobit.
(17. 10. 2012 05:39) Reagovat
A zjistí tedy stafylokoka z běžného výtěru, i když nedělají vyšetření přímo kvůli podezření na styfylokoka. Mám pocit podle některých indicií, že bych ho mohla mít, ale nedávno mi dělali výtěr po jiné nemoci a nic nezjistili.
(28. 03. 2013 07:30) Reagovat
Já myslím, že mají-li podezření, tak dělají výtěr, který by ho odhalil, ale je možné, že jestli vám dělali nějaký specifický výtěr za úplně jiným účelem, tak ho nemuseli testovat.
(11. 06. 2013 08:35) Reagovat
Já jdu zítra také na výtěry z krku, tak doufám, že mi nic hrozného nenajdou, ale nevím. V poslední třech týdnech mám s krkem pořád nějaké potíže.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Stafylokok.cz
Kontakty